TECHNOLOGIA

 

 

Projekt domu kopułowego został opracowany z wielką starannością i dbałością o szczegóły.
Uwzględnia on nie tylko troskę o środowisko naturalne, ale przede wszystkim stanowi swoiste połączenie powrotu do natury oraz nowoczesnej technologii.

 

Zewnętrzną konstrukcję budynku tworzy się z prefabrykowanych modułów, które są wykonywane w specjalistycznym zakładzie.

Montaż poszczególnych modułów w formę kopuły odbywa się bezpośrednio na placu budowy.

Przyjęta technologia prefabrykacji jest gwarancją dokładności i krótkiego czasu budowy.

Dodatkową zaletą jest to, że dom kopułowy w naszej technologii można postawić praktycznie o każdej porze roku.

Na konstrukcję poszczególnych modułów składają się przestrzenne drewniane kratownice, których elementy łączone są ze sobą za pomocą zarówno tradycyjnych złączy ciesielskich, jak i nowoczesnych metod. Moduły łączy się za pomocą specjalnych zamków.

Wypełnieniem drewnianej konstrukcji modułów jest wełna drzewna lub beton konopny.

 

Wełna drzewna

Sprężyste maty STEICOflex 036 stosuje się do wypełniania pustych przestrzeni w konstrukcjach dachów, ścian i stropów. Produkowane ze świeżego drewna iglastego bez szkodliwych dodatków są neutralne dla skóry człowieka.

Najlepsza ochrona przed utratą ciepła w zimie, izolacja akustyczna.
STEICOflex 036 posiada najniższy współczynnik przewodzenia ciepła – λD 0,036 [W / (m * K)], pośród wszystkich znanych naturalnych materiałów termoizolacyjnych. Charakteryzuje się szczególnie wysoką gęstością objętościową, dzięki czemu stanowią skuteczną ochronę przed hałasem.

Zdrowy mikroklimat wewnątrz budynku, otwartość dyfuzyjna
STEICOflex 036 jest produkowany wyłącznie ze świeżego drewna pozyskiwanego z okolicznych, odpowiedzialnie zarządzanych lasów, jest materiałem paroprzepuszczalnym, tzn. umożliwia bezpieczne odprowadzanie wilgoci. W uproszczeniu używa się często określania “konstrukcja oddychająca”. W przypadku przedostania się wilgoci do wnętrza konstrukcji, może ona szybko wyschnąć a konstrukcja budynku pozostanie trwale zabezpieczona przed szkodliwym działaniem wilgoci.

Najlepsza ochrona przed letnimi upałami.
Materiały z włókien drzewnych wyróżniają się największą akumulacją ciepła spośród wszystkich powszechnie stosowanych materiałów termoizolacyjnych.

Zobacz więcej informacji o wełnie drzewnej

 

Beton konopny (hempcrete) to kompozyt wapienno-konopny, składa się z pociętych kawałków łodygi konopi przemysłowych (paździerzy konopnych) zmieszanych ze spoiwem opartym na wapnie. Stanowi naturalny, zdrowy, zrównoważony, lokalny materiał budowlany o niskiej energii wbudowanej.

Beton konopny jest dobrym izolatorem termicznym, jest niepalny i odporny na rozwój grzybów i pleśni, wraz z upływem czasu utwardza się. Poprzez wiązanie CO2 z atmosfery staje się węglanem wapnia czyli skałą wapienną.

Ma właściwości izolacji akustycznej oraz niesamowitą pojemność cieplną. Jest materiałem zawierającym celulozę – jego zdolność akumulacji ciepła jest zdecydowanie większa niż w materiałach takich jak wełna mineralna.

Zapewnia stateczność cieplną – mamy ciepłe ściany od wewnątrz, a straty ciepła są ograniczone, bo ciepło wolniej przenika przez ściany, a my oszczędzamy na kosztach energii.

Współczynnik przewodności cieplnej λ betonu konopnego wynosi 0,07 W/(m∙K). Dlatego projektując nasze moduły o grubości 40 cm, możliwe jest spełnienie wymagań cieplnych obowiązujących od 1 stycznia 2017 roku (U ≤ 0,23 W/m²K), bez stosowania dodatkowej izolacji termicznej.

 

Obniżenie kosztów za energię

Beton konopny ma bardzo dobre właściwości cieplne, dzięki czemu nie trzeba już stosować dodatkowej izolacji termicznej. Tworzy to doskonałe właściwości termoizolacyjne tego materiału budowlanego i zapewnia komfort cieplny wewnątrz budynku.

Zdrowy dom

Wapno zawarte w betonie konopnym jest materiałem antyseptycznym. Wapno ma wysokie pH i jest z natury antybakteryjne i przeciwgrzybicze, a powłoka wapienna wokół każdego kawałka konopi w mieszance, tworzy powierzchnię odporną na rozwój pleśni, nawet gdy warunki wilgotności i temperatury mogłyby spowodować pleśń na innych materiałach izolacyjnych. Jest wolny od chemicznych zanieczyszczeń.

Naturalna klimatyzacja

Wysoka paro-przepuszczalność tego materiału budowlanego umożliwia oddychanie ścian, co chroni przed zawilgoceniem pomieszczeń. Beton konopny reguluje temperaturę i wilgotność w domu zapewniając optymalny mikroklimat.

Bardzo trwały budynek.

Beton konopny współgra z konstrukcją drewnianą, niejako w symbiozie. Konstrukcja drewniana zapewnia betonowi podporę, a beton konopny chroni drewno: pozwala mu oddychać – co zapewnia długą trwałość elementów drewnianych Połączenie paździerzy konopnych z alkalicznym wapnem zapobiega rozwojowi pleśni, grzybów oraz ewentualnej kolonizacji przez insekty i gryzonie. Beton konopny podlega karbonizacji zamieniając się stopniowo w węglan wapnia(skałę wapienną)

Budynek ognioodporny.

Beton konopny jest niepalny, zabezpiecza konstrukcję drewnianą przed ogniem.
Poddany ciągłemu zarzewiu ognia wykazuje niewielkie zmiany nadpalenia i został zakwalifikowany jako materiał ognioodporny.

Przyjazny środowisku

Beton konopny jest materiałem naturalnym, ekologicznym po zakończeniu użytkowania w pełni podlega recyklingowi. W stosunku do innych materiałów budowlanych potrzebujemy znacznie mniej energii na produkcję betonu konopnego, dlatego jest materiałem nisko przetworzonym.

 

Jako tynk do wnętrza kopuły zalecamy tynk gliniany ze względu na liczne właściwości pro-zdrowotne gliny jak i dyfuzyjność współgrającą w z betonem konopnym. Takie ściany możemy malować naturalnymi dyfuzyjnymi farbami uzyskując dowolny kolor z palety barw. Innym proponowanym rozwiązaniem jest zastosowanie tynku wapiennego bądź deski drewnianej wewnętrznej.

 

Zestaw modułów do montażu domu kopułowego

 

 

W skład zestawu modułów do montażu domu kopułowego wchodzi:

 

• drewniana konstrukcja z drewna C24
• termoizolacyjne wypełnienie modułów (wełna drzewna Steico Flex 36)
• stalowe przeguby łączące moduły ze zwornikiem świetlika oraz podwaliną
• wkręty ciesielskie do montażu modułów
• membrana wiatroizolacyjna
• instrukcja montażu
• projekt architektoniczny typowy

 

 

Menu